Servicii de taxi

26 iulie 2017 69

Bună ziua,
Recent am observat deschiderea unui serviciu în internet de prestarea a serviciilor taxi. Cât este de legală această activitate la în Republica Moldova, dacă să luăm în calcul că șoferii nu plătesc nici un impozit pe banii încasați, șoferii au contracte cu o companie care nu e înregistrată în Moldova și banii îi încasează din zone offshor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Fara a analiza documele juridice ale companiei, nici un jurist din Moldova nu poate spune cat e de legal sau ilegal. Compania respectiva, cu certitudine, a analizat normele juridice aplicabile inainte de a intra pe piata noastra. Fiecare companie isi face propriul plan de activitate si nimic nu se face... mai detaliat fara analiza preliminara.

26 iulie 2017