Servicii foto-video

20 iulie 2017 110

Salutare! As vrea sa aflu daca persoanele ce presteaza servicii foto-video pot lucra si in baza de patent? Precizez ca mi sa spus ca nu putem sub nici o forma sub patent si ca trebuie sa deschidem SRL sau interprindere individuala (ceea ce ne face sa devenim persoane juridice, iar noi nu vrem asta). Va multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Veronica,

Defapt, aveți tot dreptul deoarece pot fi practicate pe baza patentei de întreprinzător acele activităţi pentru desfăşurarea cărora nu trebuie investite resurse financiare mari şi care de obicei pot fi practicate de o singură persoană.

Lista acestor afaceri este stabilită în anexa nr. 1 a Legii 93/1998 privind patenta... mai detaliat de întreprinzător, printre care sunt incluse și ( fotografierea, confecţionarea şi vânzarea fotografiilor, executate în mod individual, servicii video; ) ( http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312890 )

Totodată, însăși Serviciul Fiscal de stat susține și recomandă acest lucru, această informație o puteți citi detaliat în articolul din link-ul dat => http://www.noi.md/md/news_id/228833

20 iulie 2017