Serviciile colectorilor

10 februarie 2023 79

Buna ziua. Am avut un credit, pe care il achitam cu intarzieri. creditorul a transmis dosarul la colectori. Am rambursat creditul si am achitat in mare parte serviciile colectorilor. dar mi-a ramas sa le achit o suma mica. Acum colectorii ma suna si insista sa achit acea datorie. Spuneti-mi, va rog, este legal ca acea suma datorata (pentru serviciile colectorilor) sa creasca zilnic, atata timp cat creditul este rambursat in totalitate? Ce trebuie sa fac?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ana.
Trebuie să obțineți de la creditor (compania de la care ați luat creditul) confirmare că corpul creditului a fost restituit și nu mai au careva pretenții la dumneavoastră.
Dacă ați achitat corpul creditului atunci nu mai pot fi calculate careva dobînzi sau penalități la momentul actual.
„Companiile de colectare” preiaudatoriile... mai detaliat prin cesiune de creanță, iar codul civil prevede că Cesiunea creanţei nu poate aduce atingere drepturilor debitorului şi nici nu poate face obligaţia acestuia mai oneroasă.

Solicitați de la pretinșii colectori confirmare a sumelor cerute.

Codul civil prevede:
Articolul 823. Dispoziţii generale cu privire la cesiunea de creanţă

(1) O creanţă transmisibilă şi sesizabilă poate fi cesionată de titular (cedent) unui terţ (cesionar) în baza unui contract. Din momentul încheierii unui astfel de contract, cedentul este substituit de cesionar în drepturile ce decurg din creanţă, dacă din contractul de cesiune nu rezultă un moment ulterior.

(2) Cesiunea creanţei nu poate aduce atingere drepturilor debitorului şi nici nu poate face obligaţia acestuia mai oneroasă.

11 februarie 2023
  • Jurisconsult

Buna Ana, în primul rând colectorii trebuie să vă prezinte un contract, în baza căruia DVS sunteți obligată să achitași ceva lor, după aceasta puteți să duceși și tratativele proaste.

11 februarie 2023