Serviciul de telemedicina

11 aprilie 2020 8

Buna ziua. Imi poate spune cineva ce acte sunt necesare pentru a presta servicii de telemedicina de catre un medic licentiat. Am obtinut licenta de medic si la moment doresc sa prestez un serviciu de consultare on-line a pacientilor. Nu in cadrul institutiei de stat si nici in cadrul unei institutii medicale private, dar de acasa, in baza analizelor care o sa imi fie trimise de pacienti. Avand in vedere ca la moment e izolare si nici nu se stie cat va dura, as dori pe viitor sa prestez acest serviciu de telemedicina.
In Legea ocrotirii sanatatii nu am gasit restrictii la prestarea serviciilor de telemedicina. Nu vreau sa activez in cadrul unui cabinet medical privat, serviciul fiind prestat strict de acasa?
Desigur ca voi achita impozitele pe venitul cobtinut de la pacienti, insa nu gasesc daca pe plan juridic ar mai fi de facut ceva, de ex. autorizatia sanitara nu are sens, deoarece serviciul nu presupune contact fizic cu pacientul, nu dau medicamente, care vor fi luate de la farmacie.
Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Impedimente legale pentru a practica asemenea activitate nu am găsit în legislație. Mai mult ca atât, în practică deja există proiecte de telemedicină. Vă atașez link-ul de mai jos:
http://old2.ms.gov.md/?q=stiri/primul-proiect-telemedicina-practica-republica-moldova

Pentru a practica asemenea activitate trebuie să respectați OMSP nr 1338/31.07.2007 și O.G. 124/1998.

13 aprilie 2020