Serviciul militar

2 octombrie 2023 3

Bună ziua. Am făcut documentele pentru serviciul de alternativă și acuma centrul militar vrea să-mi aplice amenda pentru că nu m-am prezentat când a fost anunțată încorporarea în serviciul militar. Cum pot soluționa problema fără a achita amenda?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ion, în primul rând, comisariatul lasă să emită procesul verbal despre comiterea de DVS a contravenției. DVS sunteți în drept în 15 zile de la ziua, când v-a fost adus la cunioștință în scis procesul verbal menționat mai sus, să-l contestați în instanța de judecată, nu omiteți termenul de... mai detaliat 15 zile, altfel instanța e în drept să vă respingă cererea, mai detailiat apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta mai detailiat.

3 octombrie 2023