Serviciul militar

6 decembrie 2022 35

Bună ziua. Am 26 de ani și mă aflu peste hotarele Republicii. Vreau să revin acasă, dar nu am făcut serviciul militar. Până la ce vîrstă pot fi încorporat în serviciul militar în termen?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ion.
Mai aveţi un an în care puteţi fi recrutat, vîrsta limită pentru incadrare în serviciul militar în termen este de 27 ani.

Potrivit Legii Nr. 1245 din 18-07-2002 cu privire la pregătirea cetăţenilor pentru apărarea Patriei
Articolul 33. Vîrsta-limită de încorporare în serviciul militar în termen

(1) Vîrsta-limită pînă la... mai detaliat care cetăţenii pot fi încorporaţi în serviciul militar în termen este de 27 de ani.

(2) Cetăţenii care nu au fost încorporaţi în serviciul militar în termen pînă la atingerea vîrstei de 27 de ani sînt trecuţi în rezerva Forţelor Armate.

7 decembrie 2022