Serviciul militar este obligatoriu?

18 aprilie 2023 37

Bună ziua. Fiul meu are 21 de ani. Nici el, nici noi ca părinți nu dorim ca el să facă serviciul militar. La moment nu este in țară. La întoarcere poate fi luat cu forța la armată?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua doamna Aurelia.
Serviciul militar este obligator pentru bărbați, cetățeni ai RM.
Există situații de amînare a încorporării în serviciului militar, există situații de scutire de serviciul militar, există situații de executare alternativă a serviciului militar.
Dacă fiul dumneavoastră nu întrunește condițiile de amînare sau scutire de serviciu militar, acesta poate fi... mai detaliat încorporat pînă la vîrsta de 27 de ani.
Neprezentarea la centru militar conform citației, constituie contravenție și se sancționează cu amendă.
Fiul dumneavoastră la plecarea din țară pe un termen ce depășește 30 de zile, urma să se excludă de la evidența militară pînă la revenire pentru a nu fi citat și pentru a nu achita amenzi.

18 aprilie 2023