Serviciul Vamal mi-a retinut lucrurile personale pe care le-am trimis in tara cu un transportator

31 ianuarie 2020 32

Buna ziua. Ofiterii postului vamal Leuseni mi-au retinut cateva colete expediate de mine din Germania pe data de 26 ianuarie curent. Am expediat 6 pachete printr-o persoana care se ocupa cu livrarea coletelor in Republica Moldova. Acestea contineau lucruri (atit noi, cat si folosite) ale mele, ale fiului meu si ale surorii mele. Am achitat taxa de 100 Euro pentru efectuarea acestui serviciu. Precizez ca transportatorul nu mi-a cerut informatii cu privire la continutul pachetelor. In final, mijlocul de transport si tot continutul acestuia, inclusiv pachetele mele, au fost confiscate. Eu am ajuns in Moldova pe 28 ianuarie cu gandul sa ma intorc permanent in tara, dar mai pomenit fara bagaje. As dori sa stiu care este procedura legala de recuperare a bunurilor retinute de Serviciul Vamal? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cei de la poliția de frontieră/serviciul vamal în dependența au eliberat un act cu privire la sechestrarea bunurilor care cel mai probabil a fost inminat șoferului. Ar fi bine să faceți rost de el pentru a putea analiza cu precizie de ce au fost reținute și a va oferi... mai detaliat o cale posibilă de rezolvare.

31 ianuarie 2020