Servitute de trecere in scopuri comerciale

7 decembrie 2019 261

Salut! Poate un agent economic cere servitute de trecere printr-un imobil proprietate privata (constructie si nu teren) vecin, daca el are un alt acces/accese la imobilul pentru care cere serviturte de trecere? Mentionez ca el doreste de a obtine acest drept pentru a creste atractivitatea comerciala a imobilului sau/si a defavoriza comercial alt imobil. Va rog un raspuns din experienta personala si va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar

Bună.
Proprietarul imobilului vecin vă poate cere acest lucru, iar dumneavoastră îi puteți refuza fiindcă: 1. servitutea e constituită prin act de voință comună (art. 642 Cod Civil), deci nimeni nu v-o poate impune, nici măcar instanța de judecată (vezi pt.34 al Hotărîrii Plenului CSJ cu privire la practica aplicării de... mai detaliat către instanţele judecătoreşti a legislaţiei funciare http://jurisprudenta.csj.md/search_hot_expl.php?id=291); 2. scopul de a „defavoriza comercial alt imobil” este abuz de drept, conform art. 13 CCiv.
Succes.

8 decembrie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Într-adevăr acestuia îi poate fi refuzată solicitarea respectivă pe motiv că există o altă cale de acces chiar și un eventual litigiu judiciar nu va fi cu succes dat fiind faptul că singura cale de acces nu-i doar prin imobilul vizat căruia îi pot fi aduse diferite impedimente mai... mai detaliat mult ca atît că întreținerea are loc de proprietarul acestuia.

9 decembrie 2019