Sesizare anonima neacceptata

19 septembrie 2019 157

Buna ziua. As dori sa stiu de ce o sesizare anonima trimisa la mai multe ministere nu este acceptata, in raspuns fiind mentionat faptul ca este nevoie sa indic numele, adresa etc.? Daca renunt la anonimat, oare pot sa fiu protejata, adica identitatea mea sa nu fie dezvaluita structurilor impotriva carora fac plangere? Multumesc!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Potrivit legislației în vigoare a Republicii Moldova sesizările anonime nu sunt examinate. Aceasta, deoarece persoana care face un denunț, după caz, cu privire la comiterea unei infracțiuni sau contravenții, trebuie preîntâmpinată ca poartă răspundere penală pentru denunț sau plângere falsă.
De altfel, în caz de inițiere a unei anchete... mai detaliat și nu se confirmă acuzațiile aduse persoanei împotriva căreia s-a depus plângerea, aceasta are dreptul la repararea prejudiciului moral pe motiv ca i s-a adus atingere demnității, onorii și reputației profesionale pentru ce este necesar de a cunoaște persoana celui ce a făcut denunțul.

Mai multe decât atât, în lipsa răspunderii pentru un denunț/plângere falsa fiecare ar putea face glume de prost gust prin denunturi false ca într-o instituție sau alta a fost plasat un dispozitiv/substanță explozivă, acțiune care cauzează prejudicii inclusiv materiale atât organelor de ocrotire a normelor de drept, cât și instituției unei se pretinde că s-ar fi plasat un asemenea dispozitiv sau substanță.

19 septembrie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În dependență de anumite instituții sunt unele care păstrează confidențialitate petiționarului care adresează plângerea împotriva unei structuri, cum ar fi de exemplu plângerea unui salariat împotriva companiei care lucrează, în acest raport Inspecția muncii asigurând anonimatul.

Dar pe de altă parte sunt situații în care acest lucru nu este posibil... mai detaliat dat fiind faptul că într-un eventual litigiu pe cale judecătorească oricum părțile vor fi anunțate totodată, răspunsul care va fi întocmit va trebuie să fie pe o adresă anumită și adresată petiționarului pe care dvs nu le dincați.

În cazul dvs puteți întocmi plângerea cu indicarea elementelor solicititate iar în conținutul plângerii să solicitați asigurarea confidențialității și păstrării anonimatului.

19 septembrie 2019