Sex consensual intre persoane majore

6 octombrie 2019 33

Daca un baiat major face sex cu o fata majora cu consimtamantul acesteia, iar ea ramane insarcinata fara ca sa vrea lucrul acesta (sa ramana insarcinata), va fi arestat baiatul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Bogdan!

Faptul că partenera a rămas însărcinată urmare a întreținerii unui act sexual de comun acord cu partenerul său nu constituie un temei de atragere la răspundere penală a bărbatului. Acesta însă, constituie un temei legal pentru a pretinde încasarea pensiei de întreținere la scurgerea a 9 luni de la... mai detaliat întreținerea actului sexual, cu condiția că copilul se naște viu și dacă Doamna nu decide să întrerupă sarcina.

7 octombrie 2019