Штраф за превышение

27 ianuarie 2020 129

Добрый день! Вступили в силу поправки, которые позволяют при составлении договора о сотрудничестве оплатить только 25% от общей суммы штрафа. Подскажите пожалуйста где эту информацию официально можно найти и что делать если инспектор не захотел составлять данный договор?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
dacă am înțeles corect,
situația este prevăzută de Codul Contravențional
Articolul 4515. Acordul de colaborare
(1) Acordul de colaborare este o tranzacţie încheiată între agentul constatator, după caz, procuror şi contravenient, care îşi recunoaşte vina, integral, în schimbul unei pedepse... mai detaliat reduse. Acordul de colaborare poate fi încheiat în orice moment al procesului contravenţional pînă la soluţionarea în fond a cauzei contravenţionale.
(2) În cazul încheierii acordului de colaborare, contravenientului i se va aplica o sancţiune ce nu depăşeşte o doime din maximul sancţiunii sub formă de amendă prevăzută pentru contravenţia comisă.
(3) Acordul de colaborare poate fi iniţiat de către agentul constatator, după caz, procuror, contravenient sau apărătorul său, reprezentantul legal în cazul săvîrşirii contravenţiei de către un minor. Agentul constatator, după caz, procurorul este obligat să refuze încheierea acordului de colaborare în cazul în care fapta nu constituie contravenţie sau prezintă semne de infracţiune. Refuzul de a accepta încheierea acordului de colaborare nu este pasibil nici unei căi de atac.
(4) În cazul încheierii acordului de colaborare, agentul constatator, după caz, procurorul încetează acumularea probelor, iar contravenientul nu mai este în drept să-şi retragă acordul.
(5) În cazul încheierii acordului de colaborare, cauza contravenţională va fi soluţionată, prin decizie asupra cazului contravenţional, în condiţiile acordului de colaborare, după forma şi conţinutul stipulate la art.4512, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol.
(6) Prevederile art.444, 4514 din prezentul cod se vor aplica în mod corespunzător în privinţa acordului de colaborare.

27 ianuarie 2020