Sigilarea contorului de apă caldă

14 iulie 2023 3

Bună ziua. Asociaţia Proprietarilor de Apartamente Privatizate îmi cere bani pentru sigilarea contorului de apă caldă și înregistrarea lui. Are această organizație asa drept? Există o astfel de lege?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

HOTĂRÂRE Nr. 191 din 19-02-2002 despre aprobarea Regulamentului cu privire la modul de prestare şi achitare a serviciilor locative, comunale şi necomunale pentru fondul locativ, contorizarea apartamentelor şi condiţiile deconectării acestora de la/reconectării la sistemele de încălzire şi alimentare cu apă

punctul 11
Instalarea, exploatarea (întreţinerea şi reparaţia), verificarea metrologică, înlocuirea (în... mai detaliat perioada indicată în documentele normative ale organului naţional de metrologie) şi sigilarea contoarelor de apă caldă se efectuează din contul furnizorului.

14 iulie 2023