Sistarea activității SRL

17 aprilie 2019 526

Bună ziua, aș dori să clarific următoarea situație. Am un SRL care se ocupă cu vânzarea produselor alimentare. Din luna februarie 2019, nu mai fac activitate comercială, două angajate s-au eliberat în luna ianuarie 2019, dar soția mea este la fel angajata SRL-lui, dar ea se află în concediu pentru îngrijirea copilului până la 3 ani. Întrebările mele sunt: 1. Pentru a sista activitatea pentru o perioadă, am dreptul să eliberez soția din serviciu? 2. Taxele locale le achit în continuare sau nu?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Nu puteți concedia soția în legătură cu suspendarea activității societății comerciale.

In privința suspendării activității societății va adresați la Agenția Servicii Publice.

Referitor la achitarea taxelor și impozitelor, precum și a dărilor de seamă respective consultați un contabil specializat.

17 aprilie 2019
Andriana Brasoveanu
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,
din 01 ianuarie 2019, SRL-urile ce nu înregistrează activitate nu mai sunt obligate să prezinte careva rapoarte SFS-ului, cu excepția Raportului financiar-contabil anual care se prezintă la Biroul National de Statistica.
Nu este nevoie să suspendați activitatea, altfel soția dstră va pierde indemnizația pentru îngrijirea copilului. Vă încetați doar... mai detaliat Notificarea privind inițierea activității de comerț eliberată de Direcția Generală de Comert, Alimentație Publică și Prestări Servicii pentru a nu achita taxe locale. La fel, fiți atenți să închidezi subdiviziunea înregistrată în termen de 60 de zile din momentul încetării Notificării pentru a nu risca să fiți amendați. Închideți conturile bancare pentru a nu vă acumula comisioane, și achitați 200 lei maximum în avans taxa pentru amenajarea teritoriului și atît.

18 aprilie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Legea Nr. 845 din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi

Articolul 30. Suspendarea/reluarea activităţii întreprinderii
1. Întreprinderea, la decizia fondatorului/adunării generale, poate să îşi suspende temporar activitatea, pe o perioadă care să nu depăşească 3 ani, în cazul în care nu are datorii faţă de bugetul... mai detaliat public naţional, precum şi faţă de alţi creditori. Informația privind lipsa/existența datoriei la bugetul public național se obține de către organul înregistrării de stat de la Serviciul Fiscal de Stat din sistemul informațional automatizat al Serviciului Fiscal de Stat „Contul curent al contribuabilului”, prin intermediul platformei de interoperabilitate instituite de Guvern, fără implicarea solicitantului.
[Art.30 pct.1) modificat prin LP178 din 21.07.17, MO301-315/18.08.17 art.537]
[Art.30 pct.1) în redacția LP181 din 22.07.16, MO265-276/19.08.16 art.577]
2. Decizia fondatorului/adunării generale privind suspendarea activităţii întreprinderii, cu indicarea termenului suspendării, se publică în Monitorul Oficial al Republicii Moldova. Persoanele responsabile de suspendarea activităţii întreprinderii sînt obligate, cu o lună înainte de publicarea avizului, să informeze în scris despre aceasta creditorii întreprinderii. În termen de o lună de la data publicării avizului de suspendare a activităţii, creditorii vor înainta întreprinderii şi structurii teritoriale a Agenției Servicii Publice creanţele lor.
[Art.30 pct.2) modificat prin LP80 din 05.05.17, MO162-170/26.05.17 art.284]
[Art.30 pct.2) modificat prin LP90 din 29.05.14, MO169-173/27.06.14 art.379]
3. Suspendarea/reluarea activităţii întreprinderii urmează a fi înregistrată, în baza cererii fondatorului/adunării generale, la structura teritorială a Agenției Servicii Publice, cu înscrierea menţiunii respective în Registrul de stat al întreprinderilor şi cu înştiinţarea despre aceasta a Serviciului Fiscal de Stat de către structura teritorială a Agenției Servicii Publice.
Înregistrarea suspendării activităţii se va efectua cu condiţia:
1) prezentării de către fondator/adunarea generală a certificatelor de la instituţiile financiare privind închiderea convenţională a conturilor;
2) predării ştampilelor spre păstrare structurii teritoriale a Agenției Servicii Publice, în cazul în care întreprinderea deține ștampilă;
3) expirării termenului de înaintare a creanţelor de către creditori.
[Art.30 pct.3) modificat prin LP178 din 21.07.17, MO301-315/18.08.17 art.537]
[Art.30 pct.3) modificat prin LP80 din 05.05.17, MO162-170/26.05.17 art.284]
[Art.30 pct.3) modificat prin LP160 din 07.07.16, MO306-313/16.09.16 art.647]
4. O dată cu înscrierea în Registrul de stat al întreprinderilor a menţiunii privind suspendarea/reluarea activităţii de întreprinzător, pe documentele de constituire ale întreprinderii se aplică menţiunea "Activitatea este suspendată de la_______pînă la__________"/"Activitatea este reluată de la_______ ."
[Art.30 pct.4) modificat prin LP235 din 26.10.12, MO248-251/07.12.12 art.812]
5. Pe întreaga perioadă de suspendare a activităţii, întreprinderea este scutită de prezentarea dărilor de seamă financiare şi fiscale, precum şi de plata taxelor şi impozitelor, cu excepţia impozitului pe bunurile imobiliare (dacă există astfel de bunuri), care se achită şi pentru care se prezintă dare de seamă. În acest caz, plăţile se achită din mijloacele întreprinderii imediat după expirarea termenului de suspendare.
6. Fondatorul/adunarea generală poate oricînd anula decizia de suspendare a activităţii, solicitînd organului înregistrării de stat să introducă în Registrul de stat al întreprinderilor menţiunea privind reluarea activităţii întreprinderii.
7. Pe perioada suspendării activităţii întreprinderii este interzisă desfăşurarea oricăror activităţi de întreprinzător.
8. Desfăşurarea activităţii de întreprinzător în perioada de suspendare a activităţii întreprinderii, fără înregistrarea reluării acestei activităţi, atrage, potrivit legislaţiei în vigoare, răspunderea pentru practicarea ilegală a activităţii de întreprinzător.
9. În cazul în care, după declararea suspendării temporare a activităţii întreprinderii, se constată vreun creditor, Agenția Servicii Publice va anula suspendarea.
[Art.30 introdus prin LP337 din 24.07.03, MO215/17.10.03 art.817]

http://lex.justice.md/viewdoc.php?id=311735&lang=1

HOTĂRÎRE Nr. 1478 din 15.11.2002 cu privire la indemnizaţiile adresate familiilor cu copii

http://lex.justice.md/document_rom.php?id=FA845B95:C0C94885

18 aprilie 2019

Bună ziua, aș vrea să mulțumesc mult pentru receptivitatea și explicațiile specialiștilor.

19 aprilie 2019