Sistarea apei de la Apa-Canal

27 martie 2017 40

Cum trebuie de procedat si ce pasi trebuie de facut in urmatorul caz? O saptamina au oprit apa de la Centrala, spunind ca au avut avarii si ca fac reparatii. Am tacut si am asteptat. Au pornit o zi apa si iarasi au oprit-o. Am mers la Regia Apa Canal si ne-au spus ca nu s-a platit lumina si ca de la Red Nord le opreste lumina si deacea nu avem apa. Acum noi consumatorii care nu avem nici o vina ce trebuie sa facem? O luna daca nu platesti apa - ti-o stinge. Eu am toata instalatia in casa pe apa boiler, cazan, incalzire, copii mici. Din cauza ca o opresc si pornesc des - apa si vine cu o presiune puternica, mi s-a dereglat blocul sanitar de la WC, am platit 200 lei sa-l repar. Cum se procedeaza in acest caz si ce putem face in mod legal? Multumesc!!!!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Natalia Lepilov
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Modalitatea de perfectare a documentelor în cazul lipsei unuia dintre tipurile de servicii comunale este reglementată de p.20 REGULAMENTULUI cu privire la modul de prestare şi achitare a serviciilor locative, comunale şi necomunale pentru fondul locativ, montorizarea apartamentelor şi condiţiile deconectării acestora de la/reconectării la sistemele de încălzire şi alimentare... mai detaliat cu apă aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr.191 din 19.02.2002 http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=295931
Litigiile apărute între părţile contractante se soluţionează pe cale judiciară.

31 martie 2017