Sistemele mici de alimentare cu apă

19 iunie 2023 18

Bună ziua. Vecinul și-a construit o fântână pentru uz personal la 4 m distanță de hotarul terenului meu. Mai în vale de casa mea individuală, la distanța de 9 m de la fântâna lui, în cel mai îndepărtat loc posibil de fântână și care permite accesul pentru evacuarea apei reziduale e situat în aval colectorul betonat de apă reziduală. Vecinul cere să-l demolez sau să-l amplasez în alt loc. Zona de protecție sanitară este de 30 m. Acest lucru înseamnă că colectorul meu ar fi trebuit să fie construit sub casa vecinului din față, ceea ce este imposibil. Vecinul cu fântâna mă amenință că dacă nu fac acest lucru, mă va acționa în judecată. Ce drepturi am? Ce risc? Cum aș putea soluționa problema?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Irina, daca aveti un sistem de colectare a apelor uzate impermiabil care nu admite patrunderea apei uzate in sol (in caz ca nu exista puteti fi amendata cu 3-6 mii lei) , iar apele uzate sunt colectate prin vidanjare si transportate în mod regulat la o rețea de... mai detaliat canalizare sau o stație de epurare, nu exista nici o problema. (vedeti Hotararea Guvernului nr. 950 din 25.11.2013)
Ar fi bine sa discutati cu vecinul pentru a ajunge la un numitor comun, invitati-l sa vada cu ochii proprii sistemul de colectare impermiabil, prezentatii documentele care le detineti pentru statia de colectare in caz ca exista, etc.
In cazul in care insa nu se ajunge la un numitor comun, vecinul este in drept de a va actiona in judecata , iar dvs aveti dreptul la aparare si alte drepturi oferite de Codul de Procedura Civila a RM.

In caz ca aveti intrebari suplimentare nu ezitati sa mi le adresati pe email : rotaru.help@gmail.com

21 iunie 2023