Situatie complicata cu credite

18 februarie 2020 107

Fratele meu are mai multe credite la companii de microfinantare si intampina dificultati la achitarea lor. Problema este ca el se afla si la evidenta psihiatrului, fiind internat de mai multe ori in spital. In caz ca nu achita mai departe si tinind cont de starea de sanatate, ce urmari pot fi? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ion,

El oricum o să fie obligat să achite datoriile, dacă nu personal, atunci prin tutore/curator.

Cât ține de datoriile fata de companiile de microfinantare, ele pot fi diminuate în caz că penalitătile sunt exagerate.

19 februarie 2020