Socrul pretinde la proprietatea noastra

4 iulie 2017 169

Buna. Sotul e proprietar de imobil casa la tara.. am plecat din raion la Balti, ambii si muncim. Socrul locuieste acolo de peste 5 ani si achita impozit.. si acum ne anunta ca ne da in judecata ca sa ne ia casa..e posibil sa aiba el dreptate?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Natalia,

Am să vă răspund simplu pentru a nu vă face griji.
Așa deci atâta timp cât Soțul dvs este proprietarul casei prin actele juridice care atesta acest fapt la Registrul bunurilor imobile nu trebuie să vă îngrijorați.
Nimeni nu poate fi deposedat de proprietatea sa decât pentru utilitate publică...etc
Dreptul de... mai detaliat proprietate are un caracter absolut și exclusiv adică,
„caracterul absolut al dreptului de proprietate trebuie interpretat în sensul că titularul său are asupra lucrului latitudinea de a-i trage toate foloasele, de a profita de toată utilitatea pe care el o conferă şi de a săvârşi toate actele juridice care răspund nevoilor proprietarului sau impuse de propriul său interes".

Caracterul exclusiv îndreptățește proprietarul să exercite singur toate prerogativele conferite de acest drept. El poate utiliza bunul său aşa cum doreşte, fără ca vreo altă persoană să poată interveni într-un mod oarecare în exerciţiul dreptului său. Tot astfel, proprietarul este singurul îndreptăţit să „dezmembreze" dreptul său de proprietate prin consimţirea ca anumite prerogative să fie exercitate de alte persoane.

Succes și o seară bună.

4 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna. Socrul probabil se refera la faptul ca va depune o cerere de chemare in judecata pentru constatarea uzucapiunii, precum ca el are grija de casa, locuieste de mai mult timp acolo, suporta cheltuieli, etc.
Insa, nu aveti de ce sa va faceti griji, pentru ca instanta d ejudecata nu are... mai detaliat cum sa-i admita aceste pretentii, cel putin din simplul motiv ca socrul cunoaste ca acea casa este in proprietatea altcuiva. Din moment ce cunosti ca exista alt proprietar - nu poti pretinde la dobindirea dreptului de proprietatea prin uzucapiune,. Plus ca are nevoie de 15 ani sa posede, ca sa poata pretinde asa ceva.
Totusi, pretentiile privind restituirea cheltuielilor aferente impozitului, si altor cheltuieli in legatura cu exploatarea casei, ar putea fi admise de instanta de judecata.

5 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

În judecată nu va fi admisă nici macar cererea şi punct, socru neavînd temeiuri de a da in judecată. Plățile care li-a făcut, li-a făcut de bună voinţa fără a fi obligat de catre cineva ca să poate pretinde la ele.

5 iulie 2017