Șofer cu permis de conducere pentru automobile cu cutie automată

7 august 2023 3

Bună ziua. Se sancţionează contravenţional şoferul cu permis de conducere pentru automobile cu cutie automată, dacă conduce un automobil cu cutie manuală?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Este discutabilă întrebarea formulată de dumneavoastră.

REGULAMENTUL privind procedura de examinare pentru obținerea dreptului de a conduce vehicule, emiterea și valabilitatea permisului de conducere, Aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.181/2022
Prevede:
27. Pentru persoanele care susțin proba practică de conducere cu un vehicul dotat cu cutie de viteză automată, dreptul de a conduce... mai detaliat vehicule și permisul de conducere obținut conțin restricția privind dreptul de a conduce numai vehicule din categoria/subcategoria respectivă, dotate cu cutie de viteză automată.
Pentru excluderea din permisul de conducere și din dreptul de a conduce vehicule deținut a restricției privind dreptul de a conduce numai vehicule cu cutie de viteze automată, persoana urmează să îndeplinească condițiile de aptitudine din punct de vedere medical și să susțină proba practică a examenului cu un vehicul din categoria/subcategoria respectivă dotat cu cutie de viteză mecanică.
În acelaşi timp Codul contravenţional nu prevede sancţiune pentru încălcarea restricţiilor ci numai a categoriei
Articolul 231. Conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce vehicule

(1) Conducerea vehiculului deținând dreptul de a conduce vehicule pentru o categorie necorespunzătoare

se sancționează cu amendă de la 18 la 30 de unități convenționale.

În asemenea situaţii în definirea categoriei nu se indică cutia de viteză ci masa maximă şi numărul de locuri. Astfel nu văd o sancţiune expresă pentru conducerea unui vehicul cu alt tip de cutie în cazul cînd acesta se încadrează în categoria pentru care deţineţi dreptul de a conduce.

7 august 2023