Sofer vinovat de moartea fetitei mele

9 noiembrie 2019 42

Buna ziua. Cu 3 saptamani in urma, fetita mea a urcat intr-o masina de ocazie din satul vecin. In masina mai erau inca 4 persoane, inclisiv soferul care nu detine permis de condicere. Pe drum din cauza vitezei excesive, masina s-a lovit intr-un copac si fetita mea a decedat pe loc. Acum soferul si-a luat un advocat si sustine ca mi-a platit totul pentru inmormantare si alte cheltuieli, ceea ce nu este adevarat. L-am vazut pe sofer o singura data pentru 5 minute inainte sa inmormantez fetita. Nu mi-a platit niciun ban si nici nu am avut nevoie de ei dupa asa durere. Ajutati-ma cu un raspuns - ce pot face mai departe ca soferul vinovat sa fie tras la raspundere?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În privința șoferului va fi intentat dosar penal și urmează a fi atras la răspundere penală.
Moștenitorii persoanei decedate pot cere organului de urmărire penala sa fie recunoscuți în calitate de succesori ai partiții vătămate și au drept sa pretindă la despăgubiri morale inclusiv repararea prejudiciului material cauzat prin acoperirea cheltuielilor... mai detaliat legale de funeralii.
De asemenea în cadrul examinării cauzei în instanta de judecată vi se va solicita și opinia cu privire la pedeapsa care sa i se aplice celui vinovat de comiterea accidentului în care și-a pierdut viața copilul Dvs..

Acțiunea civilă o pute înainta fie în cadrul procesului judiciar penal pana la finisarea ședinței preliminare, fie ulterior în cadrul unui proces civil separat după ce va exista o hotărâre definitivă de condamnare a celui vinovat de accident.

9 noiembrie 2019
  • Jurisconsult

D-na Olesea, vă cred DVS aveți durere în suflet, șoferul e un om obraznic, el a încercat să speculeze cu DVS, în așa caz trebue de pedepsit aspru, conform art. 264 al.4 CP pedepsa e pînă la 7 ani închisoare. Șoferul trebue să prezinte o recipisă luată de la DVS,... mai detaliat precum că a recuperat prejudiciu, dacă nu are o așa recipisă îmsemnă el minte. Eu vă propun să nu vă refuzați de o așa ocazie, de a vă compesa cheltuelile suportate, inclusi și morale. DVS ca succesor sînteți în drept să indicați cuatumul prejudiciului material și moral.

31 decembrie 2019