Solicitare acte de la diferite institutii

3 martie 2018 71

Buna ziua. Am citeva intrebari. Imi trebuie o dovada ca fostul sot e peste hotare, unde as putea eu scoate acest certificat? Cine il elibereaza, ce institutie? Si doresc sa dau solicitare de minim existenta pentru copii de 1-6 ani la biroul de statistica, e posibil sa cer suma pe anul 2018, sau totusi pe 2017? Va multumesc din timp pentru raspuns.

Jurist comments 2

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Politia de Frontiera poate elibera certificat privind traversarea hotarului: http://www.border.gov.md/index.php/ro/informatia-publica/servicii-contra-plata

Datele despre minimul de existenta le obtineti aici:
http://www.statistica.md/category.php?l=ro&idc=445&
Utilizati ultimele date disponibile (anul 2017).

16 martie 2018

Domnul Alexandru, ma scuzati de o intrebare tirzie dupa precedentul mesaj.
Cu privire la eliberarea certificatului de traversare a frontierei, eu am dreptul sal scot, sau totusi e nevoie de un reprezentant legal (avocat etc) cum scrie pe pagina web
Multumesk

6 septembrie 2018