Somatie cu chemare in judecata

7 februarie 2023 155

Buna ziua. Am un credit pe care nu l-am fost achitat la timp. Recent am primit o citatie la judecata, dar eu nu pot sa merge la judecata. Poate alta persoana sa mearga sa achite datoria la banca indicata in somatie? Sau trebue sa asteptam hotarea judecatii?

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua! Deja daca vi s-a comunicat despre sedinta in citatia expediata, atunci urmeaza sa aiba loc sedinta de judecata, insa dvs., puteti sa achitati si online creditul si procesul de judecata se va inceta, prin proba pe care o sa depuneti in judecata ca intr-adevar ati achitat pe deplin... mai detaliat creditul si nu mai necesita sa va judecati. Da, puteti angaja un avocat sa avocat stagiar care sa va reprezinte interesele. Petru detalii 069049267

8 februarie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alexandra.
Este posibil să achite cineva în locul dumneavoastră, astfel se primeşte că dumneavoastră în aşa mod recunoaşteţi acţiunea.
Potrivit codului de procedură civilă, dacă recunoaşteţi acţiunea după ce aţi fost citată veţi suporta şi cheltuielile de judecată.

Codul de procedură civilă prevede:
Articolul 97. Repartizarea cheltuielilor de judecată în cazul renunţării... mai detaliat la acţiune şi încheierii tranzacţiei

(1) În cazul în care îşi retrage cererea de chemare în judecată sau renunţă la acţiune pînă la comunicarea către pîrît a cererii, reclamantul nu beneficiază de compensarea cheltuielilor suportate. Dacă el a renunţat după comunicarea cererii de chemare în judecată, instanţa îl obligă, la cererea pîrîtului, să compenseze acestuia cheltuielile suportate.

(2) Dacă reclamantul renunță la pretenții din cauza faptului că au fost satisfăcute benevol de către pîrît după intentarea acţiunii, instanţa, la cererea reclamantului, îl obligă pe pîrît să compenseze acestuia toate cheltuielile de judecată suportate în legătură cu intentarea procesului, inclusiv suma cuvenită pentru asistenţă juridică.

(3) Dacă reclamantul a intentat acţiunea fără a înainta în prealabil pretenţii pîrîtului, iar pîrîtul a recunoscut în judecată imediat pretenţiile, cheltuielile de judecată se suportă de către reclamant.

8 februarie 2023