Sora a tainuit existenta mostenitorului

4 august 2016 127

Eu fiind peste hotarele tarii, sora mea, la acceptarea mostenirii mamei , a mintit, spunind ca alti mostenitori nu exista, fiindu-i eliberat certificatul de mostenitor legal. Care sunt caile de contracarare a astfel de minciuni ?

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Tatiana !
La momenul eliberarii certificatului de mostenitor legal , au fost incalcate prevederile art. 1557 Cod Civil care prevede Certificatul de moştenitor se eliberează după 6 luni din ziua deschiderii succesiunii, în orice timp. Certificatul de moştenitor se eliberează pînă la expirarea termenului de 6 luni dacă notarul... mai detaliat dispune de suficiente dovezi că, în afară de persoanele care solicită eliberarea certificatului, nu există alţi moştenitori. Respectiv urmeaza sa va adresati in instanta de judecata pentru declararea nulitatii certificatului de mostenitor legal .
V-as sugera sa va adresati la organul de urmarire penala pentru intentarea unui dosar penal , sunt aplicabile mai multe componente de infractiune in dependenta de detalii care nu le-ati specificat .
Succese ;)

4 august 2016
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Buna ziua Tatiana,
Pentru a primi un raspuns complet trebuie sa cunoastem mai multe date. La depunerea cererii sora era obligată să comunice tot cercul de moştenitori. Ea este responsabila daca a ascuns şi puteţi apela la organele de drept. Cunosc cel puţin o hot. jud. prin care un moştenitor a... mai detaliat fost condamnat la 7 ani privaţiune de libertate pentru ascunderea existenţei altor moştenitori. Dar aceasta ramine sa decideţi Dvs. In acelaşi timp, dacă certificatul a fost eliberat, cred ca termenul de opţiune de 6 luni a expirat, iar Dra prin neacceptare sînteţi străină de moştenire. Faptul că v-aţi aflat în străinătate nu este o scuză. Pînă la anulare Dra trebuie sa va confirmaţi statutul de moştenitor, altfel care ar fi calitatea Dvs procesuală. Astfel trebuie sa solicitaţi instanţei prelungirea termenului de opţiune sau constatarea faptului intrării în posesie şu numai dacă instanţa va accepta una sau alta, veţi putea solicita anularea certificatului de moştenitor.

4 august 2016