Sora dintr-o casatorie anterioara a tatalui este mostenitoarea acestuia?

14 mai 2023 38

Buna ziua. Tatal meu a decedat 5 luni in urma. El a avut o fiica dintr-o casatorie anterioara. Dupa ce a divortat de prima sotie, tata a achitat pensie alimentara fiicei pana cand aceasta a atins varsta de 18 ani. Fiica amintita a tatalui de mai mult de 20 de ani este stabilita cu traiul peste hotare. Eu nu am tinut legatura cu ea si am vorbit la telefon cand a decedat tatal. Vreau sa inteleg daca sora este din punct de vedere legal mostenitoare a tatalui. Daca este, o sa am nevoie de la ea de vreun act de renuntare la mostenire, ca sa pot mosteni eu bunurile ramase de la tata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Dacă este înregistrat ca tată în certificatul de naștere atunci are dreptul la moștenire. Dacă ea va dori să renunțe la moștenire (Renunțarea la moștenire se poate face în termen de 3 luni. Termenul începe să curgă de la data în care moștenitorul află despre devoluțiune și despre... mai detaliat temeiul chemării sale la moștenire). În cazul în care devine moștenitor, va putea dona cota ei în beneficiul Dvs.

15 mai 2023