Sora e amenintata de sot si se teme sa dea la divort

28 mai 2018 74

Buna ziua! Cer un sfat de la Dvs., va rog mult! Sora trebuie sa plece cu contract peste hotare peste 2 saptamani (trebuia sa plece si sotul ei, dar a facut el scandal, a agresat-o fizic de foarte multe ori, n-a chemat politia ca este ptofesiara si ii este rusine). Vrea sa dea la divort, dar nu stim cand ar fi mai bine: acum pana a pleca (ca nu cumva el sa vanda apartamentul fara ea sau sa-l scrie pe cineva din ai lui - poate face ceva in lipsa ei)? Dar in acelasi timp, se teme pentru ca el o ameninta ca o va baga in spital de la vataie, doar ca nu plece. Are niste reactii de criminal, sare la bataie si la fiica lor care e deja mare (16 ani), pe părinţii nostri ii ameninta ca-i va omori pe toti. Ce legi exista in asa cazuri si cum trebuie sa procedam, va rog mult?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Olga,
Soluția ar fi
1. Solicitarea ordonanței de protecție pentru 30 zile care poate fi prelungită de mai multe ori și simultan cu efectuarea unui denunț privind violența domestică.
2 odată cu depunerea unei asemenea cereri să părăsească locuința împreună cu copiii până pleacă peste hotare
3. Depunerea cererii de divorț.

28 mai 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Odată cu desfacerea căsătoriei poate fi solicitată și partajarea averii cu asigurarea acțiunii pentru a va asigura ca nu face nimic cu apartamentul, eventual autoturismul dacă exista.
De fapt, dacă este proprietate comună în devălmașie atunci înstrăinarea unui bun imobil poate avea loc doar cu acordul celuilalt soț.

28 mai 2018