Sora geamana mi-a furat bani

22 ianuarie 2024 3

Buna. Am o sora geamana. Aceasta poate debloca telefonul meu utilizand functia Face ID. Fara permisiunea mea a intrat in aplicatia bancara instalata pe telefonul meu si cateva luni la rand si-a achitat facturile pentru serviciile comunale in suma de aproximativ 6.300 lei. Ea a recunoscut acest fapt in mesaje , dar a spus ca nu are de gand sa-mi intoarca banii. In afara de aceasta, a luat fara stirea mea bani in numerar (1.200 lei), dar nu stiu cum as putea demonstra ca i-a luat. Ce pot/trebuie sa fac in aceasta situatie? Daca depun plangere la politie, voi putea recupera banii sau sora va achita doar o amenda, iar eu voi ramane fara bani?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Andreea, da DVS sunteți în drept să vă adresați cu o cerere la poliție pentru a recupera banii, o să figureze, conform Codului penal Articolul 186. Furtul

(1) Furtul, adică sustragerea pe ascuns a bunurilor altei persoane,

se pedepseşte cu amendă în mărime pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu... mai detaliat muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

(2) Furtul săvîrşit:

a) - exclusă

b) de două sau mai multe persoane;

c) prin pătrundere în încăpere, în alt loc pentru depozitare sau în locuinţă;

d) cu cauzarea de daune în proporţii considerabile

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1350 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 4 ani.

(21) Furtul bunurilor de patrimoniu cultural din siturile arheologice sau din zonele cu potenţial archeologic

se pedepseşte cu amendă în mărime 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 5 ani.

(3) Furtul săvîrşit:

a) în timpul unei calamităţi;

b) de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală

se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 6 ani cu (sau fără) amendă în mărime de la 1350 la 3350 unităţi convenţionale.

(4) Acţiunile prevăzute la alin. (1)–(3) săvîrşite în proporţii mari

se pedepsesc cu închisoare de la 5 la 10 ani.

(5) Acţiunile prevăzute la alin. (1)–(3) săvîrşite în proporţii deosebit de mari

se pedepsesc cu închisoare de la 7 la 12 ani.
În cazul dat, o să figureze al. 2 art. 186 CP, DVS sunteți în drept să duceți trative cu sora despre împăcarea părților. Ea poate fi pedepsită la o pedeapsă, care n-o să fie legată cu inchisoare, poate fi aplicată o pedepsă convențională ( условно ). De dorit să duceți tratative cu sora, ca ea să recupereze cheltuilile binevol, nu mai că ea este obraznică.

23 ianuarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Andreea,

Mai există o soluție și anume cea de a o acționa în instanța de judecată pentru recuperarea sumei pe motiv de îmbogățire nejustificată.

În cazul in care decideti sa depuneti o plangere la politie aceasta urmează a fi atrasa la raspundere penala si i se va aplica o sanctiune fie... mai detaliat privativă, fie neprivativă de libertate.

Chiar și în aceasta situatie o sa fiti nevoita sa va adresați in instamta de judecata cu o cerere de chemare in judecata sa va recuperați suma.

Cu respect,
Igor Brinișter

23 ianuarie 2024