Sora mi-a cerut sa-i intorc casa daruita verbal dupa ce am facut reparatie in ea

24 iunie 2017 226

Sora a primit ca act de daruire o casa de la bunei vrio 25 de ani in urma. A lepadat-o si a plecat la Rusia. Cind m-am casatorit, sora mi-a facut cadou casa la nunta doar verbal. Casa se destrama, am facut reparatie si ne-am mutat. Acuma s-a razgindit sa mi-o dea. Pot cumva prin judecata sa pretind la casa? Copiii bunicii vor sa facem documentele pe mine. Am martori ca casa se destrama si eu cu sotul am facut absolut tot. Mersi.

Jurist comments 2

Octavian Cazac
  • Avocat

Contractele verbale privitoare la imobile nu au are putere juridică pentru a vă transmite prorpietatea casei.
În primul rând, trebuie să aflaţi cine este, astăzi, juridic, proprietar al imobilului. Pentru asta trebuie să vă adresaţi cu o cerere la Oficiul Cadastral Teritorial.
Dacă buneii încă sunt proprietari, ei vă pot face... mai detaliat o donaţie în formă autentică (contractul se autentifică la notar).

25 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dacă nu aveți actele care confirmă dreptul dvs de proprietatea asupra casei nu cred că ați mai putea cumva pretinde asupra ei, ceea ce ține de reparația făcută, pe cale amiabilă, iar dacă nu este posibil prin intermediul instanței de judecată puteți pretinde la recompensarea sumei care ați cheltuito pentru... mai detaliat reparație.
Nu puteți să vă aparați dreptul prin intermediul faptul că va fost dăruită verbal deoarece imobilul cere întocmirea actului înscris pentru atestarea asupra lui cu drept de proprietate.
Însă dacă casa nu este înscrisă nici pe sora dvs fiind un simplu dar la fel din partea bunicilor aceștia fiind în continuare stăpâni conform actelor de atestă dreptul de proprietate, atunci, ei pot să vă doneze casa dvs, să vă o lese ca moștenire testamentară sau să o treacă în proprietatea dvs printr-un contract de vânzare cumpărare simulat.

25 iunie 2017