Sotia a luat copilul peste hotare fara acord meu

6 august 2018 272

Buna. Sunt casatorit si avem un baietel de 4 ani. Sotia a plecat peste hotare cand copilul avea 2 ani. Eu l-am crescut, l-am dat la gradinita, era intretinut bine. Ea nu a trimis nici un leu in tot acest timp, doar 2 colete cu niste dulciuri si cateva hainute. Acum a venit acasa, am intilnit-o si am dus-o la parintii ei si i-am lasat si copilul sa mai stea impreuna. Vorbesc pe viber doar, ultima oara mi-a spus ca ei sunt deja peste hotare. Mi-a luat baiatul fara acordul meu, i-a perfectat singura toate actele. Cum e posibil asa ceva? Spune ca nu se mai intorc inapoi, ca n-au ce cauta aici in tara. Nu sintem divortati. Cel putin asa cred eu, ca n-am dat niciun acord, nici nu mi s-a cerut. S-a facut totul conform legii?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Este imposibil de perfectat sau modificat careva acte ale copilului minor fara acordul dvs, totodată legislația nu permite stabilirea domiciliului copilului minor peste hotare fara acordul dvs, aceasta având posibilitatea să se afle cu acesta o perioada de pána la 3 luni. Ín caz contrar aceasta riscă să fie... mai detaliat acuzată de răpirea internațională a copilului minor, cel mai probabil fără să își de-a seama că acțiunile ei se încadrează într-o astfel de situație.

Mai multă informație cu privire la acest fapt găsiți aici. ( https://www.bizlaw.md/2017/07/17/rapirea-internationala-a-copiilor-de-catre-unul-dintre-parinti/ )

O alta soluție este să înaintați o cerere de chemare în judecată privind stabilirea domiciliului copilului minor motivind că interesul suprem al copilului poate fi asigurat mai avantajos alături de dvs.

7 august 2018

"e posibil sa plec eu si sal fur sal intorc in moldova?

7 august 2018