Sotia a luat divortul fara ca eu sa fiu pus la curent

3 mai 2018 77

Eu sunt peste hotare de 3 ani. Sotia a luat divortul fara ca eu sa fiu pus la curent. Avem doi copii minori de 8 si 3 ani. Ea stie unde eu ma aflu si cum sa faca legatura cu mine. Bani eu ii trimit in fiecare luna. Cat de valabil e acest divort?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Desfacerea căsătoriei poate avea loc și în lipsa părții.
Cu siguranță că instanța a expediat citație la locul dvs de reședință sau domiciliu, iar dacă nu le-ați recepționat, a fost efectuată și citarea publică, după care s-a examinat cauza.
Așa ceva este posibil, deoarece este prevăzut de lege!

3 mai 2018