Sotia a luat un credit

28 august 2023 3

Buna ziua. Sotia are un credit bancar. Recent a mers la banca sa verifice cat i-a ramas sa achite si a avut o surpriza. Cand a luat creditul mentionat, a achitat o perioada ratele lunare, dar main tarziu contul i-a fost sechestrat din motiv ca avea un alt credit. Cei de la banca i-au sugerat sa faca cont pe persoana fidejusor si sa depuna ratele pe acel cont. Fidejusorul a decedat ceva timp in urma, dar sotia a rambursat in continuare creditul pe contul mentionat. Acum la banca i-au spus ca bnii depusi de ea nu au fost transferati si are intarziere de jumatate de an. Cum putem solutiona aceasta problema?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, inițial este necesar să aflați ce este cu creditul vechi, de ce pe toată această perioadă de timp banii au fost îndreptați spre stingerea celuilalt credit. Nu achitați prin conturi, depuneți rata lunară direct pe contul companiei de creditare sau a băncii sau mergeți direct la sucursala băncii... mai detaliat și achitați rata și menționați care este destinația plății.
În cazul Dvs este necesar să acumulați toată informația și documentele pe creditul vechi și ulterior să apelați la o consultație juridică !

29 august 2023