Soția are drept de proprietate asupra unei părți din imobil?

17 octombrie 2020 32

Soțul a primit cu titlu de donație un bun imobil (teren de construcție) de la tatăl său, care este proprietar în temeiul unui contract de vânzare-cumpărare. În această situație, soția are drept de proprietate asupra unei părți din imobilul astfel dobândit de soț?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Bunurile obtinute de unul din soti prin donatie sunt priprietate personala a acestuia, si nu se supun regimului proprietatii comune in devalmasie.

17 octombrie 2020