Soția are dreptul să primească pensia soțului decedat?

25 ianuarie 2024 3

Bună ziua. Soțul a activat într-o instituţie de forţă, dar din păcate recent a decedat. Soția are dreptul să primească câteva luni pensia lui? Ce drepturi are în situația descrisă?
I-au oferit o indemnizație unică și un ajutor modest pentru înmormântare. Am nevoie de serviciile unui avocat care se ocupă cu astfel de cazuri. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Cu regret pensia este un drept personal, dacă persoana decedează dreptul încetează, respectiv nu aveți dreptul să primiți pensia. Dacă decedatul are copii la întreținere, atunci aceștia au dreptul la pensie la pierderea întreținătorului. Dacă apar întrebări mă puteți contacta.

30 ianuarie 2024