Soția care este minora și are copil poate cere divorțul?

14 septembrie 2019 66

Am o sora mai mică, are 17 ani, e proaspăta mămica și căsătorită. Ea nu mai dorește sa trăiască cu respectivul soț, din motiv ca toată familia inclusiv el o terorizează.
La moment el vrea sa plece din țara împreuna cu copilul și sora, dar sora nu dorește acest fapt. E posibil ca el sa plece cu copilul fără ea? El o șantajează că dacă vrea sa se despartă - sa plece, dar fără copil, iar sora se supune și vrea sa plece de dragul copilului in Spania. Eu personal îmi fac mari griji pentru ea, ca sa nu-și bată joc de ea acolo și s-o dea afara fără nimic. Un sfat, va rog mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

În cazul în care soțul o agresează fizic sau verbal, o șantajează cu luarea copilului în caz de desfacere a căsătoriei, recomandarea ar fi ca sora să-și ia copilul și sa plece de la locul comun de trai cu soțul și imediat în aceiași zi să adreseze instantei de... mai detaliat judecata din raza noului domiciliu următoarele 2 acțiuni:
1. Cerere privind eliberarea ordonanței de protecție
2. Cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului copilului minor cu mama și încasarea pensiei de întreținere.

15 septembrie 2019