Sotia doreste sa divorteze

1 aprilie 2020 292

Buna ziua. Sotia imi cere divort fara careva motive, zice doar ca s-a saturat. Eu nu sunt de acord cu aceasta. Avem o fata de 5 ani impreuna, iar eu in prezent ma aflu peste hotare si nu pot reveni acasa din cauza pandemiei. Familia o ajut financiar cum pot, ele nu duc lipsa de nimic, achit gazda si alte cheltueli. Care sunt sansele ca sotia sa obtina divortul fara acordul meu? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Gheorghe,

Legea prevede posibilitatea de desfacere a căsătoriei în lipsa acordului celuilalt soț. Astfel, se depune o cerere în judecată în temeiul art.37 Codul Familiei, care prevede că dacă soţii au copii minori comuni şi nu au ajuns la un acord privind întreţinerea, educaţia şi domiciliul acestora sau în... mai detaliat lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.

Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.

Dacă, în procesul examinării cererii de desfacere a căsătoriei, unul dintre soţi nu-şi dă acordul la divorţ, instanţa judecătorească va amîna examinarea cauzei, stabilind un termen de împăcare de la o lună la 6 luni, cu excepţia cauzelor de divorţ pornite pe motivul violenţei în familie confirmate prin probe.

Dacă măsurile de împăcare nu au dat efecte şi soţii continuă să insiste asupra divorţului, instanţa judecătorească va satisface cererea respectivă.

1 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

1 aprilie 2020