Sotia fondatorului

1 aprilie 2020 33

Buna ziua.
1. Spuneti-mi va rog unde pot sa citesc ce drepturi si obligatii are sotia fondatorului intr-o companie?
2. Poate sotia unuia din fondatori sa participe la divizarea companiei?
Multumesc. O zi buna.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Diana,

Conform Codului Familiei sînt proprietate în devălmăşie a soţilor bunurile mobile şi imobile, valorile mobiliare, depunerile şi COTELE DE PARTICIPAȚIE ÎN CAPITALUL SOCIAL din instituţiile financiare sau societăţile comerciale, care au fost construite, constituite, procurate sau făcute din contul mijloacelor comune, precum şi alte bunuri dobîndite în timpul... mai detaliat căsătoriei, chiar dacă sînt procurate sau depuse pe numele unuia dintre soţi.

Respectiv la partajarea averii comune, asupra cotei părți sunt aplicate toate efectele proprietății comune în devălmășie.

Conform legii cu privire la SRL asupra părții sociale a soților în societate dobîndite în timpul căsătoriei se aplică regimul juridic al proprietății comune în devălmășie dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.

Soțul asociatului nu poate cere divizarea părții sociale și nici primirea sa în societate, dacă actul de constituire nu prevede altfel.

1 aprilie 2020