Soția mă amenință că mă va decădea din drepturile părintești pentru că nu-i dau acordul să plece peste hotare cu copilul meu

17 noiembrie 2022 104

Bună ziua. Am depus împreună cu soția cererea pentru divorț, dar între timp ea s-a razgindit fiindcă eu nu doresc să-i dau acordul ca să plece peste hotare cu copilul nostru de 5 luni. Ea dorește să plece cu copilul peste hotare la actualul ei iubit și, ca să obțină asta, vrea să mă dea în judecată și să mă decadă din drepturile părintești ca să nu aibă nevoie de acordul meu. Ce pot face în această situație dacă eu nu doresc să dau acordul ca să-mi ia copilul? Eu îi ajut cu tot ce trebuie si nici nu refuz să achit pensie alimentară. Cu toate acestea, ea mă amenință că dacă câștigă judecata, nu-mi voi vedea niciodată copilul. Ce pot face?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna, pentru decadere din drepturile parintesti exista 8 motive:
Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;

b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de... mai detaliat asistenţă socială sau alta similară;

c) fac abuz de drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;

e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;

f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

Recomandarea mea este sa tineti cont de interesele copiilor si nu de interesele dmv. In cazul in care nu ajungeti la un numitor comun incheiati un acord notarial privind toate detaliile ce tine de copil. Astfel incercat sa interprindeti anumite masuri pentru a proteja copilul si de a ii oferi o calitate buna a vietii tinind cont strict de interesele acestuia. Iar daca nu va descurcati apelati la un mediator sau avocat care va va ajuta in situatia dmv.

Succes!

18 noiembrie 2022