Sotia plecata in Spania nu este de acord cu divortul

18 mai 2019 75

Buna ziua. Eu locuiesc in Russia, sotia de 1 an e plecata cu traiul in Spania. Eu doresc sa divortez, ea nu, dar nici nu mai pot da de ea de mai bine de 6 luni (a disparut).
Din cele citite pe site, am inteles ca e necesar sa ma adresez in instanta pentru desfacerea casatoriei. Viza de resedinta o am in partea dreapta a Nistrului, sotia in raionul Soldanesti.
Ajutati-ma, va rog:
1. Unde trebuie sa depun cererea in judecata (care instanta anume)?
2. E obligatoriu sa am un avocat?
3. Daca rudele nu sunt licentiate in drept si nu ma pot reprezenta, sa inteleg ca avocatul poate sa ma reprezinte dar trebuie sa-l mandatez?
Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Nu e obligatoriu sa aveți avocat, totuși va fi cazul să vă prezentați în instanță, deoarece reieșind din speță, vor apărea mai multe incidente procesuale cum ar fi spre exemplu citarea.
În cazul avocatului, mandatat, acesta se va ocupa de procedură cit și formalitățile legate de divorț, după necesitate.
Cu competența... mai detaliat ar fi cazul la Șoldănești
Articolul 38. Competența teritorială generală
(1) Reclamantul poate intenta acțiunea în oricare din sediile instanței în a cărei rază teritorială se află domiciliul pîrîtului.
Articolul 39. Competenţa la alegerea reclamantului
(1) Acţiunea împotriva pîrîtului al cărui domiciliu nu este cunoscut sau care nu are domiciliu în Republica Moldova poate fi intentată în oricare dintre sediile instanței de la locul de aflare a bunurilor acestuia sau în instanţa de la ultimul lui domiciliu din Republica Moldova.
(5) Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

19 mai 2019