Sotia poate sa scoata copiii din Republica Moldova fara acordul meu?

23 octombrie 2019 45

Buna ziua. Eu de o luna sunt plecat din Moldova. Sotia doreste sa plece in Europa cu copiii. Ea a depus cerere de divort. Ea poate sa scoata copiii din Republica Moldova fara acordul meu?

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Pentru o scurtă durată (vizită, călătorie, odihnă) poate pleca fără acordul Dvs. În cazul în care doreşte să plece pentru ca să se stabilească peste hotare, este nevoie de acordul Dvs. Conform al. 2, 4, art. 1, Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova
:

Articolul 1. Dreptul... mai detaliat de ieşire şi intrare în Republica Moldova
(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.
4) În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Mai multe detalii găsiţi aici: http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=99482&lang=ro

Servus

23 octombrie 2019
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Pentru o scurtă durată (vizită, călătorie, odihnă) poate pleca fără acordul Dvs. În cazul în care doreşte să plece pentru ca să se stabilească peste hotare, este nevoie de acordul Dvs. Conform al. 2, 4, art. 1, Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova:

Articolul 1. Dreptul de... mai detaliat ieşire şi intrare în Republica Moldova
(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.
4) În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Mai multe detalii găsiţi aici: http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=99482&lang=ro

Servus

23 octombrie 2019