Sotia vrea sa plece cu copiii peste hotare

14 martie 2021 25

Buna ziua. Sotia mea a plecat la munca in Italia si si-a gasit alt barbat. Avem impreuna 2 copii minori care au stat tot acest timp in grija mea. Recent s-a intors in tara si mi-a spus ca vrea sa plece cu copii in Romania. Eu i-am zis ca sunt impotriva sa ia copiii. Ea ma amenintsa ca ma va decade din drepturile parintesti si oricum ii va lua! Cum ar trebui sa procedez si cum sa o impiedic sa faca asta? Nu am depus niciunul cerere de divorţ.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl, Andrei, e o situație neplăcută pentru DVS, soția dacă o să inițieze o acțiune în istanță de divorț, ea este în drept să solicite să iasă cu copii din țară, fiți atent, statutul DVS pe cauza civilă o să fie părăt, DVS Conform Codului de procedură civilă aveți... mai detaliat dreptul la o referință și probe Articolul 186. Prezentarea de către pîrît a probelor şi referinţei
(1) În cadrul pregătirii cauzei pentru dezbateri judiciare, judecătorul stabileşte data pînă la care pîrîtul urmează să prezinte în judecată referinţa şi toate probele necesare, sub sancțiunea decăderii.
(2) Depunerea referinţei este obligatorie. În cazul nedepunerii ei în termenul stabilit de instanţă, pîrîtul este decăzut din dreptul de a mai prezenta probe, dacă legea nu prevede altfel, iar cauza este examinată în baza materialelor anexate la dosar.
(3) În referință se indică:
a) instanţa căreia îi este adresată;
b) numele sau denumirea reclamantului, domiciliul ori sediul lui;
c) numele sau denumirea pîrîtului, domiciliul ori sediul lui; datele bancare și numărul de identificare de stat (IDNO) – pentru persoane juridice şi întreprinzători individuali; numărul de identificare personal (IDNP) – pentru persoane fizice, dacă pîrîtul locuieşte în străinătate – adresa din Republica Moldova unde urmează a i se comunica datele de procedură;
d) numărul de telefon şi alte date de contact ale pîrîtului persoană fizică; numărul de telefon, adresa electronică şi alte date de contact ale pîrîtului persoană juridică;
e) numele, prenumele, adresa, numărul de telefon, adresa electronică şi alte date de contact ale reprezentantului pîrîtului;
f) obiecțiile la toate pretențiile reclamantului, circumstanţele de fapt şi de drept;
g) toate probele împotriva fiecărei pretenții;
h) excepțiile de procedură pe care pîrîtul le invocă față de cererea reclamantului, cererile și demersurile pîrîtului;
i) orice cerere menționată la art. 166 şi 167, în funcţie de interesul procesual al pîrîtului;
j) alte date importante pentru soluţionarea cauzei.
(31) Pentru instanţa judecătorească se anexează copii certificate de pe înscrisuri şi de pe alte documente pe care se întemeiază referinţa. Referința cu toate anexele se depune în numărul necesar pentru toți participanții la proces. Referința se semnează de pîrît sau de reprezentantul lui împuternicit în modul stabilit. Referința pîrîtului persoană fizică care este asistat în judecată de un avocat şi referinţa pîrîtului persoană juridică trebuie să fie dactilografiate și depuse prin intermediul Programului integrat de gestionare a dosarelor, cu semnătură electronică avansată calificată.
(4) Judecătorul explică pîrîtului că neprezentarea în termen a probelor şi a referinţei nu împiedică soluţionarea cauzei în baza materialelor din dosar. Dacă DVS nu sînteți în stare să întocmiți o așa referință puteți apela la viberul 068669950 și vom discuta mai detailiat.

15 martie 2021