Soțul a demisionat din Poliție

5 august 2020 17

Soțul a demisionat din Poliție. Nu are 5 ani vechime în muncă. Poate câștiga în instanță, având în vedere salariul mizer pe care îl avea? La cine anume putem să ne adresăm? La eliberarea din serviciul militar prin contract în cazurile prevăzute de art.35 alin.3 lit.e)-g), i)-k) şi m)-o) din Legea cu privire la statutul militarilor, inclusiv în cazul demisionării, militarii cu vechimea în serviciul militar mai mică de 5 ani, după absolvirea instituţiilor de învăţământ militar sau după încheierea tuturor tipurilor de instruire, indiferent de sursa de finanţare, sunt obligaţi să recupereze cheltuielile pentru instruire în mărimea calculată prin împărţirea sumei cheltuielilor generale la perioada aflării în serviciul militar.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
vedeți mai jos hotărârea Curții Constituționale
http://www.constcourt.md/ccdocview.php?tip=hotariri&docid=68&l=ro

6 august 2020