Soțul a fost amendat pentru ”staționare în loc interzis”

21 august 2020 43

Bună ziua! Soțul a fost amendat în temeiul art. 238 alin. 2 CC pentru ”staționare în loc interzis”. Staționarea a avut loc în preajma unei piețe agricole, unde nu era amplasat indicatorul rutier ”Staționarea interzisă”. Dacă nu este acest indicator rutier, este corectă aplicarea articolului menționat? Mulțumesc!

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Salut, parcarea sau staționarea este interzisă în mai multe locuri, ca ex. pod, drum îngust etc, unde este interzisă parcarea este prevăzut de pun. 69,70 al regulamentului cu privire la circulația rutieră. Agentul constatator la descrierea faptei trebuie să indice care punct din regulament a fost încălcat. La caz dacă... mai detaliat agentul a consemnat în proces că conducătorul a staționat neregulamentar din motiv că există semnul staționare interzisă, dar el nu exista, atunci nu sunt corecte constatările agentului constator. Însă fiecare caz diferă, vă sugerez să vă adresați la noi, pentru a lua cunoștință cu procesul-verbal, paote mai sunt și alte încălcări care ar duce la anularea procesului verbal. O zi bună!

22 august 2020