Sotul a fost concediat din cauza ca a trebuit sa renunte la o cursa

26 august 2018 56

Buna ziua. Sotul a fost angajat ca sofer de curse internationale, in urma termenului de proba, fara a prezenta carticica de munca, incheind un contract. A activat din iunie pana in prezent, chiar si 4 curse consecutiv. Eu mi-am fracturat patela si sotul a fost nevoit sa renunte la o cursa, iar pentru aceasta a fost concediat. Ce drepturi are sotul in cazul dat si unde putem sa ne adresam? Multumim anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Vizir,
Probabil ar fi cazul sa contestați ordinul de concediere, cu solicitarea restabilirii la locul de muncă și încasarea salariului pentru absenţa forțată de la locul de muncă.
Cu privire la încălcarea regimului de munca al soțului sesizați Inspectoratul de Stat al Muncii și Agenția Națională a Transportatorilor Auto.

27 august 2018