Soţul a fost reţinut în Ungaria

1 februarie 2022 31

Bună ziua! Soţul meu a fost reţinut în Ungaria pe data de 19 Ianuarie. Mi-au spus că este învinuit pentru trecerea ilegală de persoane. Am solicitat de la ambasadă avocat, dar cu parere de rău, nu pot achita suma pe care a cerut-o pentru prestarea serviciilor. Nu am nicio veste de la soţ, nu ştiu dacă a fost sau nu judecata, ştiu doar că dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 2 ani privaţiune de libertate. Dacă el e unica sursă de existenţă şi avem copil mic de 9 luni, sunt şanse să i se stabilească o pedeapsă mai blândă sau poate fi amnistiat? Sau ce altceva aş putea face pentru el? Va mulţumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

....puțin ce poți face.............la sigur acolo îi va fi acordat avocat care acordă asistență juridică garantată de stat, care și îi va acorda asistență juridică......nu are sens să plătești un avocat pe contract..........eu cred că soțul vă poate da un telefon al avocatului și dvs îi puteți trimite electronic o... mai detaliat fotocopie a certificatului de naștere al copilului sau alte acte................ce ține de vinovăție, prezența sau lipsa componenței de infracțiune, individualizarea pedepsei, aplicarea actului amnistiei, totul depinde de legislația statului respectiv......eventual, în cazul constatării vinovăției, vor fi luate în considerație toate criteriile de individualizare a pedepsei prevăzute de lege.............

2 februarie 2022