Sotul a tamponat un pieton, care a suferit leziuni usoare

28 ianuarie 2023 133

Buna ziua. Sotul meu a lovit cu spatele masinii o batrana. Doamna a cazut si a suferit leziuni usoare (echimoze și excoriații), fara fracturi. I-a fost oferit ajutorul medical necesar, dar doamna a refuzat sa chemam ambulanta. Seara am vizitat-o sa ne convingem ca e bine si i-am luat medicamentele necesare, produse alimentare (ca sa nu fie nevoita sa mearga la magazin). A doua zi i-am propus din nou sa mergem la medic, dar a refuzat. I-am lasat 1.000 de lei pentru orice ar fi avut nevoie. Peste o saptamana dupa incident ne-a sunat fiica doamnei, care se afla peste hotare si ne-a amenintat cu tot felul de neplaceri. Ce risca sotul in aceasta situatie? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Marina.
Totul depinde de gravitatea leziunilor, dar acestea probabil deja va fi greu de a le aprecia deoarece a trecut ceva timp.
Codul contravenţional prevede:

Articolul 242. Încălcarea regulilor de circulaţie rutieră soldată cu deteriorarea

... mai detaliat bunurilor materiale ori cu cauzarea de vătămări corporale ușoare

(1) Încălcarea de către conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu deteriorarea neînsemnată a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri ori cu cauzarea de vătămări corporale neînsemnate victimei

se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.

(2) Încălcarea de către conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu cauzarea de vătămări corporale uşoare victimei sau cu deteriorarea considerabilă a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri

se sancţionează cu amendă de la 24 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 6 puncte de penalizare.

29 ianuarie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Poate fi vorba de accident rutier, iar calificarea acestuia în baza codului contravențional sau penal depinde de rezultatele unei expertize medicale, care va constata gradul de gravitate a vătămărilor. Poate fi vorba și despre răspunderea pentru părăsirea locului accidentului, însă această răspundere survine doar în caz de constatare... mai detaliat a vinovăției pentru comiterea acelui accident.

29 iunie 2023