Sotul are casa la tara fara nici un document (mostenire)

4 iulie 2017 100

Sotul are casa la tara fara nici un document. El este unicul la parinti. Cum mai bine de facut documentele sa nu coste scump? La cine sa ne adresam? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bunurile obtinute prin mostenire se trec in proprietate prin obtinerea Certificatului de mostenitor, de la notarul unde s-a deschis succesiunea. Termenul de acceptare este de 6 luni. Dupa emiterea Certificatului de mostenitor, trebuie sa mearga la oficiul cadastral teritorial pentru a inregistra dreptul de proprietate asupra bunului imobil.
Daca s-a... mai detaliat depasit termenul de 6 luni, recomand sa vedeti raspunsul dlui Palamarciuc de la aceasta intrebare > http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/cum-trec-casa-dupa-mine-daca-tata-a-decedat-2-ani-in-urma

4 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

http://jurisprudenta.csj.md/search_rec_csj.php?id=94
Comentati mai jos va rog :
1. Parintii au decedat ? si cind ?
2. Sotul are casa , in baza la ce , sau il are doar de facto ?
Daca aveti posibilitatea de a raspunde la intrebarile date ma pot referi si asupra costurilor !

4 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Trebuei de specificat faptul daca parintii sotului sunt decedati sau nu deoarece in cazul in care sunt decedati cel mai simplu ar fi sa va adresati la un notar in raza teritoriala a defunctului pentru deschiderea dosarului succesoral! Notarul va remite o scrisoare de refuz deorece nu v-ati adresat in... mai detaliat termenul prevazut de 6 luni!
Ulterior va adresati in instanta de judecata pentru prelungirea termenului de acceptare a succesiunii (doar dupa refuzul notarului) ! Indata ce primiti hotarirea instantei plecati la notar si solicitati deschiderea dosarului succesoral, dupa care dvs veti fi mostenitorul casei.

Iar in cazul in care acestia sunt in viata se poate de incheiat un contract de Vinzare - Cumparare simulat precum ca parintii ar vinde casa fiului lor, atentionez contractul de vinzare-cumparare deoarece cel de donatie este mai costisitor.

4 iulie 2017