Soțul are luate mai multe credite pe care nu le-a rambursat

6 iulie 2023 3

Bună ziua. Soțul are luate mai multe credite pe care nu le-a rambursat. Vreau să înregistrez o casă pe numele meu. Vor putea creditorii să ia bunuri din casa menționată pentru a stinge datoriile soțului?Urmează să nasc în curând. Vor putea creditorii să pună sechestru pe cardul cu indemnizațiile pentru copil?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Cel mai bine e ca să primiți casa cu titlu de donație și atunci va fi un bun personal al Dvs.

Referitor la bunuri, în primul rând creditorul trebuie să obțină o hotărâre de judecată, mai apoi să transmită dosarul executorului judecătoresc. Până atunci nu poate întreprinde nici o acțiune.

Articolul... mai detaliat 24. Urmărirea bunurilor soţilor
(1) Fiecare soţ răspunde pentru obligaţiile proprii cu bunurile proprietate personală şi cu cota-parte din proprietatea în devălmăşie, care poate fi determinată de către instanţa judecătorească la cererea creditorului.
(2) Soţii răspund cu întreg patrimoniul lor pentru obligaţiile care au fost asumate în interesul familiei, fie şi numai de unul dintre ei, precum şi pentru repararea prejudiciului cauzat ca urmare a săvîrşirii de către ei a unei infracţiuni, dacă prin aceasta au sporit bunurile comune ale soţilor.

Astfel, veți trebui să demonstrați că sunt bunurile Dvs personale.

Referitor la cardul pentru indemnizații, nu se permite aplicarea sechestrului. Însă, în practică, executorul poate aplica sechestru din motiv că nu cunoaște temeiul în baza căruia primiți banii. Însă Dvs, în acest caz, veți lua o confirmare de la bancă că este cardul pe care primiți indemnizații și executorul este obligat să ridice sechestrul aplicat.

7 iulie 2023