Sotul care se afla la evidenta medidicului psihiatru a fost amendat

9 decembrie 2020 47

Buna ziua. Sotul se afla la evidenta medidicului psihiatru. Recent a fost amendat. Poate fi fortat sa achite, daca nu lucreaza si nu are venit?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Silvia, bună ziua!

În dependență de afecțiunea de care suferă persoana aceasta fie poate, fie nu poate fi responsabila si prin urmare sa fie atrasa la răspundere contravențională.

Dacă asupra persoanei au fost instituite măsuri de ocrotire judiciară, procesul contravențional urmează să înceteze, însă, totul contează de diagnosticul persoanei.

În cazul au fost... mai detaliat instituite măsuri de ocrotire judiciară atunci tutorele/curatorul este responsabil de a avea grijă de cel afla în grija sa, în dependență de circumstanțe.

Lipsa locului de muncă sau a altor venituri nu constituie temei de a nu atrage persoana la răspundere conform legii pentru acțiunile contravenționale ale acesteia.

Succes.

10 decembrie 2020