Sotul insista sa ma adresez la executor judecatoresc pentru a incasa de la el pensia alimentara

29 mai 2017 39

Buna ziua! In luna martie am divortat cu fostul sot, in hotarirea judecatii scrie ca el trebuie sa-mi achite pensia alimentara din luna ianuarie, insa banii nu i-am vazut, el insista ca eu trebuie sa-mi gasesc un executor judecatoresc, iar eu nu stiu cum sa procedez. Imi spuneti va rog daca nu achita o perioada de timp pensia alimentara eu am dreptul sa ma duc cu o cerere de chemare in judecata privind privarea lui de drepturi parintesti? Si cite luni sau ani trebuie sa nu achite ca sa-l pot priva de drepturi parintesti? Va multumesc frumos!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Cristina,

Ca posibilitate de a încasa de la fostul Dvs soț a pensiei de întreținere este de a înmâna titlul executoriu angajatorului lui. Legea îl obligă să rețină suma pensiei de întreținere.
În cazul în care acesta nu este angajat, atunci unica posibilitate este de a vă adresa executorului judecătoresc.

Puteți priva... mai detaliat tatăl de drepturile părintești în cazul în care acesta nu participă la întreținerea copilului. Legea nu prevede un termen ca urmare a căruia să poată fi privat de drepturi părintești.

30 mai 2017
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Ar fi bine ca tatal sa inteleaza ca implicarea unui executor judecatoresc va implica costuri suplimentare relativ mari (comparativ cu plata lunara). Toate aceste costuri vor fi luate de executor de la tatal rauplatnic. Este mai bine pentru el sa plateasca de buna voie si nesilit de nici un executor.

30 mai 2017