Sotul meu a avut un credit nebancar

18 noiembrie 2020 515

Sotul meu a avut un credit nebancar si nu a observat ca mai avea de achitat ultima luna inca 2.000 lei. Respectiv, datoria a crescut enorm, acum are de achitat 19.000lei. El lucreaza neoficial, eu sunt la moment in Italia, cu el in casa stau 2 copii (1 este comun). Casa in care locuieste este a ficei mele, el nu are viza de resedinta in casa aceea, respectiv nu avem bunuri comune. El acum imi zice ca l-am amenintat creditorii ca va merge la inchisoare. Nu stiu ce sa mai cred? Ma intereseaza daca e posibil asa ceva si daca ii poate lua copiii in caz ca ajunge la inchisoare. Pot creditorii sa ridice bunuri din casa, daca aceasta este a fiicei mele? Ce ma sfatuiti? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu pleaca la inchisoare asa ușor. Este nevoie să contacteze un avocat și de văzut care este situația reală cu creditul. Agenții de creditare practică activitatea ilegală de a amenința și a șantaja oamenii. Dobinda cel mai probabil va putea fi diminuată de către instanța de judecată.

19 noiembrie 2020