Sotul meu nu poate suporta financiar pensia alimentara stabilita de judecata la cererea fostei sotii

12 iunie 2017 63

Soțul meu nu muncește legal, are un salariu mic, cu citeva luni in urma i-a decedat tatăl, acuma mai are grijă și de mama lui. Fosta soție l-a dat la alimente din luna februarie, iar judecata a fost în mai și s-a decis sa achite cite 900 pe copil pe toate 4 luni. Ce putem face?

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Sunt multe semne de intrebare aici :
1. Au fost prezentate probe care demonstreaza veniturile tatalui , in instanta de judecata ?
2. A fost sau nu prezent in instanta de judecata sau a cunoscut despre examinarea cauzei ?
Pensia de intretinere a fost calculata in rata fixa , jumatate din... mai detaliat cosul minim de consum de pe Statistica.md , obligatia de a-si intretine copilul ramine obligatie , iar 900 lei nu este o suma atit de mare !
Puteti scrie mai jos in comentariu toate detaliile examinarii cauzei !

12 iunie 2017